درخواست و پیگیری اجرا

نورپردازی نما

نورپردازی نما به منظور بهبود در ظاهر نمای ساختمان در شب انجام می شود تا احساس رضایت بخشی در شب به بیننده بدهد . 
با توجه به پیشرفت روز افزون  علم و همانطور امروزه شاهد آن هستیم  ساختمان هایی که دارای نمای نورپردازی شده هستند به طور چشم گیری افزایش یافته و نه تنها در ایران بلکه در سرتاسر جهان رو به گسترش است و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است و لذا ساختمانهای بلند  و برج های بلند مرتبه بسیار زیباتر از قبل به نظر می رسد.
اجرای نورپردازی نما موجب می شود ساختمان هایی که دارای نقش نگار های برجسته و طرح های معماری زیبا هستند چشم انداز جالب  و جذابیت بیشتری از خود نشان دهند چه در ساختمانهای کوچک که تعداد طبقات ۴ تا ۵ طبقه دارد و چه در برج های بلند.از جمله مسائل مهمی که در نورپردازی نما بسیار با اهمیت می دهند مصرف انرژی است بدین منظور که بایستی بهترین راه و به صرفه ترین راه را برای اجرای نورپردازی استفاده نماییم تا هم از هزینه‌های برق مصرفی کاهش یابد و هم از اتلاف انرژی جلوگیری نماییم .
اما مطلب مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم نحوه پخش نور در نمای ساختمان می باشد چرا که اگر به صورت درست اجرا نشود این که موجب زیبایی نما نمی شود بلکه تمام هزینه هایی که برای آن خرج کرده ایم را نیز هدر می‌دهد.
روش دیگر که برای کاهش هزینه برق مصرفی جهت اجرای نورپردازی نما می توانیم به شما پیشنهاد دهیم اجرا کردن قسمتی از نما به جای کل نما جهت نورپردازی ، این کار باعث می شود علاوه برای اینکه ساختمان شما نسبت به ساختمان های دیگر متفاوت به نظر برسد هزینه‌های نگهداری را نیز کاهش دهد چرا که اگر کل نما از چراغ ها و لامپ ها استفاده شود برق مصرفی را نیز به تناسب افزایش می دهد و همچنین هزینه تعمیر و تعویض لامپ های نما در صورت سوختن بالا میرود.
نورپردازی نما به صورت ترکیبی با نماهایی همچون  چوب ترمو ، نماهای آجری ،  سیمانی ، رنگ آمیزی شده و نماهای سنگی کاربرد فراوان دارد چراکه هر چقدر طرح نما به صورت ترکیبی باشد  کاری که طراح برای آن در نظر گرفته بیشتر خود را نشان می دهد و رضایت ساکنین را در پی خواهد داشت .
مورد دیگری که باید به آن اشاره کنیم انتخاب  روش نور پردازی است و با توجه به معماری نما می توانیم آنرا به شما پیشنهاد دهیم به عنوان مثال در ساختمان های قدیمی که پنجره های معمولی دارد استفاده از ال ای دی نواری به صورت مخفی در بالا و پایین پنجره جذابیت بالایی دارد در ساختمان های قدیمی که ممکن است از طرف شهرداری اجازه نورپردازی داده نشود این روش پر کاربرد است و آن چیزی که میخواهیم به آن برسیم  که از طرف شهرداری مانعی وجود نداشته باشد را به ما می‌دهد .
رمز دیگری که برای نورپردازی نمای ساختمان می توان از آن استفاده کنیم نصب چراغ ال ای دی بر روی نمای جلوی ساختمان به صورتی که خود چراغ ها در امتداد باریکی از نور بالا و پایین اشراق قابل رویت است این روش در ساختمان های مسکونی و تجاری قابل استفاده می باشد در انواع نماهای سخت مانند نماهای آجری بهترین گزینه هستش از جمله مزایای این نورپردازی میتوانیم از تنوع رنگ مختلف استفاده کنیم همچنین از طول و عرض های باریکه های نور به صورت متفاوت بهره بگیریم.روش دیگر اجرای نورپردازی از سطح زمین است در این نورپردازی لامپ چراغ ها از سطح زمین به سمت بالا می آورد که معمولاً بر روی کف تراس ها و یا سینه کفتری ها یا ستون های عمودی نصب می شوند با توجه به اینکه نورها فضا و ارتفاع بیشتری را بایستی پوشش دهد در نتیجه قوی تر باید استفاده نماییم با توجه به اینکه این لامپ ها ۷۰ وات هستند مصرف بیشتر انرژی را در پی خواهد داشت یکی از کاربردها این لامپ ها در ساختمانهایی میباشد که هیچگونه ابزاری در آنها وجود ندارد در نتیجه بهترین مکان برای آن نصب آنها مابین پنجره ها می باشد .
به کار بردن این نوع نور ها در نمای ساختمان علاوه بر اینکه بیننده را جذب خود می کند نور بسیاری  نیز به نمای ساختمان اضافه می کند از جمله مزایای این لامپ ها نصب راحت آنهاست چرا که نسبت به نماهایی که عملیات نورپردازی  به صورت توکار و روکار اجرا شده است به صرفه تر می باشد و آن دردسر های نصب را کاهش داده و نور بهتری را به ما ارائه می دهد.
با توجه به تحولی که در زندگی مردم ایجاد شده است مردم را به این گرایش داده است که شب ها را هم به روز تبدیل کنند و دوست دارند که در شب ها نسبت به روزها بیشتر خوشگذرانی کنند و این حس خوب را با نورپردازی نمای ساختمان خود را عملی می کنند.
به همین دلیل است که امروزه شاهد نورپردازی های بیشتری در سطح شهر ها ی بزرگ هستیم این کار نه تنها در کل جهان ایران نیز در حال افزایش است و تا جایی پیش می رود هویت اصلی شهرها را نورپردازی آن مشخص کند یکی از مزیت هایی که می توانیم به آن اشاره کنیم جذب توریست و گردشگر است و باعث افزایش و بهبود وضعیت اقتصادی در کشور شده و از لحاظ فرهنگی ارتقا پیدا کنیم .

اصول و قواعدی که جهت نورپردازی نما می بایستی آن را رعایت کنیم چیست؟

همانطور که میدانیم ساختمان های شهری جزو عناصری به شمار می‌آیند که نقش پر رنگی در ظاهر و شکل گیری فضای شهری را خواهند داشت بعضی از ساختمانها و یا برج های بلند به لحاظ ظاهر و دور نمایی زیبا باعث شده است که به نماد یک شهر تبدیل گردند به عنوان مثال برج میلاد واقع در تهران در اتوبان حکیم می باشد.
نورپردازی موفق خواهد بود در یک ساختمان علاوه بر اینکه ظاهر زیبا را به نمایش بگذارد بلکه بتواند ماهیت آن ساختمان را نیز با توجه به فضای آن و طرحی را که برای آن انتخاب کرده ایم را احیا نماید .
از جمله اصولی که برای نورپردازی های نمای ساختمانها بایستی که طراحان نورپردازی به آنها توجه کنند شامل :

۱_ در صورتی که بخواهیم یک ساختمان رو از لحاظ حجمی به بیننده معرفی کنیم بایستی نحوه نورپردازی را طوری انجام دهیم که شدت تابش نور از جهات مختلف متفاوت باشد.
با توجه به اینکه استفاده از نورهای رنگی در نمای خارجی ساختمان کمتر کاربرد دارد این روش یکی از راه هایی می باشد که می‌توان جهت تغییر حجمی ساختمان از آن استفاده نمود.
۲_ برای اینکه بتوانیم یک سطح و یا فرمی را متفاوت نسبت به سطح دیگر نمایان کنیم از تفاوت درخشندگی استفاده کنیم .
منظوراز درخشندگی این است که در تمام نقاط نما و سطوح نبایستی به یک اندازه باشد و تضاد روشنایی باعث کیفیت بصری در نورپردازی یک ساختمان خواهد شد.
۳_ جهت روشن کردن ستون های عمودی یک ساختمان از پروژکتورهای ال ای دی تجهیزات نورپردازی استفاده می کنیم  بنابراین اینگونه پروژکتورها طوری بایستی نصب شوند که سایه‌های کوچکی در یک سمت ستون ایجاد شود ، نحوه تنظیم زاویه نور با توجه به عمق عناصر بستگی دارد اگر خیلی کم باشد سایه ها حالت افراطی به خود می گیرند در صورتی که بخواهیم سایه ها حالت ملایم تر و نرم تر به خود بگیرند می بایسی از جهات مختلف نورهای دیگری را به آن بتوانیم.
هرچقدر بازتاب نور بر سطح نمای ساختمان نزدیک‌تر شود بافت مصالح و جنس آن ها بهتر خود را نشان میدهد و حالت دراماتیک تری خواهیم داشت. ، اما نکته‌ای که در اینجا بایستی به آن اشاره کنیم این است که اگر طراح بخواهد رنگ نمای ساختمان را به نمایش بگذارد لازم است که از منبع نوری استفاده شود که بازتاب رنگ دهی خوبی را داشته باشد.

 
خدمات دیگر

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی