درخواست و پیگیری اجرا


شستشوی نما و نماشویی

شستشوی نمای ساختمان  یا به اصطلاح نماشویی  بدون داربست به منظور تمیز کردن و زدودن جرم و الودگی از سطح نمای ساختمان با استفاده از دستگاه ها و ابزار های استاندارد صورت می پذیرد .
نماشویی به عملیاتی  گفته میشود که توسط تیم راپل یا نماشو با استفاده از دستگاه واترجت و یا کارواش صنعتی ۳ فاز ۲۲۰ بارانجام می شود .
دستگاه واترجت قابلیت شستشوی انواع نمای ساختمانی را دارا میباشد .
با توجه به نوع نما و جنس سنگ نما روشهای  شستشوی نمای ساختمان متفاوت است که برای نظافت هر کدام از انها از مواد مخصوصی استفاده میکنیم تا جرم و الودگی را از سطح نما بزداییم.

چه عواملی موجب شده که امروزه به شستشوی نما و  نماشویی ساختمان رو بیاوریم ؟

 الاینده های مخرب ، دوده های ناشی از احتراق ناقص خودروها ، باران های اسیدی  و  گردو و غباری که بر روی سطح نمای ساختمان انباشته میشود ، همچنین استفاده از مصالح نامناسب و بی کیفیت موجب کدر شدن نما به مرور زمان شده و علاوه بر ،  برهم زدن زیبایی نمای ساختمان و شهر محل سکونتمان ، موجب اسیب زدن و تخریب نمای ساختمان نیز می شود و جلوه بدی از خود نشان می دهد از این جهت شستشوی نما به یک امرلازم در خدمات نظافت ساختمان تبدیل گشته .

چه ساختمان هایی نیاز به شستشوی نما و نماشویی دارند ؟ 

۱-بسیاری از ساختمان های نوساز پس از اتمام کار به علت بر جاماندن اثار سیمان و مصالح بر سطح نما و خاک ناشی از برشکاری سنگ ها ظاهری ناپسند در دل بیننده ایجاد میکند که در این حالت بهترین کار تماس با شرکت نماشویی می باشد  تا نمای ساختمان را به حالت اول خود باز گردانند.
۲-در ساختمان های قدیمی به علت ان که چندین سال نمای خود را تمیز نکرده اند جرم زیادی را به خود گرفته اند و نمای ساختمان تیره و کدر شده است که نیاز به شستشو و نظافت دارد.
۳- گاهی اوقات متریالی که درنما استفاده شده است مانند کامپوزیت نیاز به این دارد که هر ۶ماه و یا ۱ سال اقدام به شستشوی نما نماییم چرا که در اثر گذشت زمان و گرفتن جرم به خود در سطح ورق کامپوزیت نفوذ میکند و بعد از ان حتی با نماشویی ساختمان نیز برطرف نمیگردد.

روش های انجام نماشویی

به طور کلی سه روش عمده بر حسب نوع نمای ساختمان میتوانیم استفاده کنیم :
۱-شستشوی نما با فشار اب و به کمک دستگاه واترجت ۳فاز که دارای قدرت ۲۲۰ بار و قادر به شستشوی انواع نما را دارا می باشد .این روش بیشتر برای نماهایی کاربرد دارد که جرم زیادی ندارند و با فشار اب زیبایی قبل خود را بدست می اورند .از جمله سنگ های نمایی که با فشار اب کاملا تمیز می شوند به تراورتن و گرانیت میتوان اشاره کرد . همچنین برای پاک کردن گردو غبار از نمای شیشه ای نیز کاربرد دارد.
۲-نماشویی با واتر سندبلاست : این روش که برای جرم زدایی و لایه برداری از سطح کاربرد دارد بیشتر برای سنگ هایی مورد استفاده قرار میگیرد که علاوه بر جرم زیاد دارای سطحی ناصاف و زبر نیز باشند مانند اجر ، سنگ های نیشه ای  و .....از جمله موادی که برای سند بلاست مورد نیاز است سیلیس ترجیحا دانه شکری می باشد .
۳-استفاده از اسید برای برداشتن جرم از روی سطوج که معمولا بیشتر برای سنگ های گرانیتی و مرمر استفاده می شود که به این روش اصطلاحا اسید شویی نیز می گویند در هر صورت در هر یک از روش های فوق نیاز به دستگاه واترجت و یا واتر سند بلاست داریم.به طور کلی خدمات کار در ارتفاع مانند شستشوی نمای ساختمان یکی از سخت ترین کارهای دنیا می باشد چرا که علاوه بر رعایت کردن ایمنی  در انجام کار بایستی دارای تخصص ویژه در این امور باشد به طور مثال در هنگام شستشوی نما با فشار اب  می بایستی ابتدا سنگ های نما را از لحاظ شل و یا سفت بودن مورد بررسی قرار دهد تا در هنگام نماشویی خطر افرین و ایجاد خسارت نکند .

کدام یک از روش های نماشویی دارای ایمنی بیشتری می باشد ؟

امروزه با توجه به ابزارالات پیشرفته و استاندارد در زمینه کار در ارتفاع روش راپل و یا کار با طناب دارای ایمنی بسیار بالایی می باشد چرا که دسترسی به تمام نقاط نما امکان پذیر می باشد و هیچ گونه لکه و کثیفی بر جای نمی ماند .

به تعویق انداختن نماشویی چه خطراتی برای نما در پی دارد ؟

به علت وجود الودگی و الاینده های موجود در هوا ، در اثر گذشت زمان و نفوذ کردن در عمق سنگ باعث ایجاد خوردگی و ترک و شکننده شدن سنگ می شود که گاهی اوقات این ترک ها به حدی می رسد که باعث ریزش سنگ نمای ساختمان می شود و هزینه ترمیم سنگ نیز افزایش می یابد.
شرکت مهندسی لوتوس پیشنهاد میدهد قبل  از اجرای نماشویی ،سنگ های نما را به طور کامل پیچ و رولپلاک کنیم تا در اثر فشار اب دچار ریزش و سقوط سنگ نشود .

هزینه و قیمت شستشوی نما نماشویی بر چه مبنایی هستش ؟

هزینه شستشوی نما بسته به نوع نما و کاری که میخواهیم انجام دهیم متفاوت است و علاوه بران ارتفاع ساختمان و مساحت نما بر حسب متر مربع و میزان جرمی که نشسته بر سطح نمای ساختمان در براورد قیمت نماشویی ساختمان تاثیر گذار خواهد بود.
۱-هر چقدر متراژ پروژه بیشتر شود هزینه شستشوی نمای ساختمان نیز افزایش میابد  به این صورت که با افزایش متراژ یا متر مربع  بر هزینه واحد کاهش و بر کل هزینه تمام شده افزایش دارد.
۲-براساس درخواست مشتری و به صورت توافقی که نمای ساختمان فقط با واترجت شستشو شود و یا با استفاده از مواد مخصوص و یا مواد نانو کل نما را ضد اب نماییم در قیمت دهی متغیر است طبیعتا شستشو به تنهایی با کارواش دارای هزینه کمتری نسبت به مواد نانو میباشد . 
۳-میزان جرم نشسته بر سطح نما که برای تمیز کردن از مواد مخصوص نسبت به ان باید استفاده کنیم و همچنین به علت عدم شستشو در مدت طولانی موجب شده که الودگی بر سطح سنگ نفوذ کند و مدت زمان زیادی لازم است تا ان را از سطح نما جدا کنیم .
۴-بسته به نوع و جنس نمای ساختمان : یکی از مهمترین مواردی می باشد  که در تعیین قیمت نماشویی تاثیر میگذارد به طور مثال هزینه نظافت نمای سنگی ، اجری ، کامپوزیتی ، شیشه ای با یکدیگر متفاوت می باشد و در هر یک از انها از روشهای خاص خود استفاده میکنیم .
در شستشوی نمای سنگی  به خصوص تراورتن - گرانیت برای نظافت زمان کمتری را می طلبد لذا هزینه شستشوی نما نیز کاهش میابد.
۵-هزینه شستشوی نما براساس ارتفاع ساختمان .فاکتور ارتفاع به این معنی است که هر چقدر ارتفاع ساختمان بیشتر باشد زمان و تایم بالاتری برای انجام کار لازم است در روش شستشوی نما بدون داربست راپل کاران تا ارتفاع ۳۰ طبقه را نیز میتوانند نظافت کنند .
6-بسته به اینکه با داربست و یا با طناب انجام شود .همانطور که میدانیم شستشوی نما با داربست مدت زمان زیادی را می طلبد وهمچنین هزینه نصب داربست به هزینه کل اضافه می شود ولی در روش راپل که بدون داربست انجام می شود هم دارای سرعت عمل بالا و هم هزینه مناسب تر میی باشد .

ایا سنگ های نما قبل از شستشوی نما  نیاز به پیچ و رولپلاک دارند؟

با توجه به اینکه نماشویی با واترجت به واسطه  فشار اب انجام میشود و ممکن است سنگ هایی را که از سطح ملات جدا شده و در حال ریزش باشد را تحریک نماید می بایستی که قبل از اجرای کار ، نمای ساختمان توسط کارشناس شرکت مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت لزوم اقدام به پیچ و رولپلاک سنگ نما نماییم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی