درخواست و پیگیری اجرا


شستشوی نمای آجری

شستشوی نمای آجری و یا نماشویی آجر نما با چه نوع ابزاری قابل انجام خواهد بود ؟

آجر یکی از مصالح ساختمانی می باشد که امروزه بیشترین کاربرد در طراحی نمای ساختمان را دارد که به علت جلوه زیبا علاوه بر نما در دکوراسیون داخلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد .
آجرها در ابعاد و اشکال مختلفی ساخته می شود که دارای انواع مختلفی از جمله :
آجر لعابی ، ماشینی، ماسه اهکی،آجر نما ، نسوز، سفالی ،قزاقی،جوش و نانو آجر
از بین این آجر ها  میتوان از آجرهای نما ، نسوز و نانو برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار داد .آجر ها به صورت توپر ، توخالی، متخلخل و سوراخ دار تولید می شود و به علت بافتی که دارند بعد از طولانی مدت و در اثر ریزش باران و آلودگی های محیطی کثیف می شوند و علاوه بر ان مواد اسیدی نشسته برروی آن باعث ایجاد ترک های ریزی در سطح آن می شود که جرم و الودگی در داخل این ترک ها نفوذ میکند و جلوه ی بدی به ظاهر نما می دهد و تنها راهکار باقی مانده اجرای شستشوی نما با کمک دستگاه واترجت می باشد .

باید در نظر داشته باشیم شستشوی نمای آجری هر 2 سال یک بار انجام شود و در صورتی که در طولانی مدت اقدام به نظافت نماییم جرم به سطح آجر نفوذ میکند و دیگر با فشار آب واترجت نیز قابل رفع نخواهد بود .


شستشوی نمای آجری با چه روش هایی انجام می شود ؟

1-شستشوی نمای آجری با دستگا ه واترجت و فشار اب :بهترین روش جهت تمیز کردن آجر نما استفاده از دستگاه واترجت با فشار قوی آب می باشد که می توانیم همزمان ار مواد شوینده ، محلول سرکه ،اسید و مایع سفید کننده بهره بگیریم .
استفاده از مواد اسیدی تاثیرات مخربی بر روی آجر میگذارد از جمله تخریب بافت اجر و خشت تر کردن سطح آجر که موجب زود تر کثیف شدن آن می شود .
دستگاه واترجت در دو نوع 3 فاز و تک فاز تولید می شود که نوع سه فاز آن  220 بار فشار دارد و برای ساختمان های استفاده می شود که دارای برق سه فاز می باشند .
نوع تک فاز برای ساختمان هایی که فاقد برق سه فاز می باشند مورد استفاده قرار می گیرد ، که دارای قدرت 150 بار می باشد  هر چقدر بار دستگاه بیشتر باشد قدرت جرم بردن و سرعت اجرای کار نیز بالاتر می رود .2-.شستشوی نما با واتر سند بلاست :

انجام شستشوی نما با دستگاه واترجت تنها قادر است یک لایه جرم را از روی نما بردارد و برای نماهایی جرم وآلودگی نفوذ کرده و حالت رسوبی به خود گرفته بایستی از دستگاه واترجت به همراه سند بلاست استفاده نمایم این روش شستشو برای نماهای اجری قدیمی مانند آجر سه سانت کاربرد دارد .
موادی که جهت واتر سند بلاست مورد نیاز هستش سیلیس می باشد که در رنگ ها و اندازه های مختلفی در بازار موجود می باشند.
سیلیس مورد نیاز جهت نماهای آجری با سطح صیقلی از نوع شکری ریز می باشد تا بدون هچ گونه آسیبی به آجر و بندکشی آن بتوانیم در انتهای کار سطحی صیقل و یک دست داشته باشیم و دو رنگی در نما وجود نداشته باشد .
این مواد در ترکیب با فشار قوی آب توانایی لایه برداری هر گونه جرمی دارد و حتی در صورت رنگ روی آجر میتوانیم با رنگ برداری آن را به صورت اول برگردانیم .

باید در نظر داشته باشیم در صورتی که نمای ساختمان ترکیبی از سنگ و آجر باشد قبل از اجرای نماشویی بهتر است که اقدام به پیچ و رولپلاک سنگ های نما کنیم تا در صورت شل بودن سنگ ها موجب سقوط آن نشود .3-تمیز کردن آجر با سمباده :

در این روش بعد از شستشوی نما با دستگاه واترجت با استفاده از سمباده غیر سیمی و یا ساب زدن با سنگ فرز که روی آن سمباده وصل شده است اقدام به بردن جرم از سطح آجرمی نماییم و در انتهای کار نیز مجدد کل نما را شستشو می دهیم.

4-استفاده از اسید رقیق شده :

معمولا برای این روش از اسید 30 درصد رقیق شده استفاده میکنن ،  در این روش از قسمت بالایی نما سطح آجر را با واترجت شستشو میدهیم و سپس با استفاده از اسید پاش و یا قلمو روی سطح آجر را اسید می پاشیم و بایستی 1 دقیقه زمان بدهیم تا جرمی های را که نفوذ کرده در سطح آجر شکسته شود و در انتها مجدد با فشار آب شستشو دهیم .

چگونه می شود شوره های رو آجر را برطرف نماییم ؟

آجر های نما به علت جذب آب و رطوبتی که ناشی از باراندگی و یا عوامل محیطی می باشد دچار شوره های سفیدی می شود که در زیبایی ظاهر نما تاثیر می گذارد .
همچنین ممکن است به علت ترکیدگی لوله آب از داخل و نفوذ آن به ملات پشت آجر باعث ایجاد شوره در سطح آجر شود .
برای برطرف کردن این شوره ها تنها راه باقی مانده استفاده از مواد نانو می باشد ، برای این منظور ابتدا کل نما شستشو داده می شود و سپس با استفاده از نانو آبگریز کننده که با قلمو و یا پیستوله بر سطح اعمال می شود شوره های موجود را بر طرف می نماییم ، این کار علاوه بر تمیز شدن ظاهر نما باعث میشود نما دیرتر کثیف شود و عمر نمای ساختمان نیز افزایش یابد .

از چه پوششی جهت براق کردن آجر نما می توانیم استفاده کنیم ؟

جهت براق نشان دادن آجر میتوانیم از رزین ها استفاده کنیم  ، رزین ها موادی شفاف و بیرنگ با درصد خلوص های مختلف تولید می شود .

از جمله مزایای استفاده از رزین در آجر نما شامل :

1-دیر کثیف شدن نما : رزین به عنوان پوشش روی سطح آجر قرار میگیرد و تمامی روزنه ها و حفره های روی آجر را می پوشاند و به همین علت جرم و آلودگی نمیتوانید به آن نفوذ کند ، 

2-عمر بالای رزین ها  که  بین 5 تا 10 سال می باشد .

3-عایق رطوبت و ضد آب کننده : رزین به عنوان یک عایق رطوبت قوی بر روی آجر عمل میکند و مانع از نفوذ رطوبت به داخل و ایجاد شوره می شود .

4-امکان شستشوی نما : بعد از اعمال رزین می توانیم سالی یک بار اقدام به شستشوی نما با واترجت نماییم .

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی