درخواست و پیگیری اجرا

سنگ نمای ساختمان - بهترین سنگ نما

بهترین سنگ نما جهت استفاده در نمای ساختمان دارای چه ویژگی هایی باید باشد؟

سنگ نمای ساختمان یکی از مهمترین ارکانی است که امروزه در ساختن یک ساختمان بسیار به آن اهمیت می دهیم و نقش بسیار مهمی در شکل ظاهری یک سازه دارد برای ساخت نمای ساختمان امروز از مصالح مختلفی استفاده می کنند از جمله مصالحی که می توانیم به آن نام ببریم استفاده از سنگهای نمای ساختمان می باشد که یکی از پرکاربردترین مصالح در در صنعت ساختمان به حساب می آید .

سنگهای نمای ساختمان خود دارای انواع مختلفی می باشند با توجه به اینکه تنوع محصول بسیار مختلف است این سوال برام پیش میاد که از چه سنگی برای نمای ساختمان خود استفاده کنیم  یا اینکه هر کدام از این سنگها چه کاربردی دارند و مزایا و معایب آن ها چگونه است در ادامه توضیحات کامل تری در مورد این گونه سوال ها به شما خواهیم داد که برای نمای ساختمان خود از چه متریالی استفاده کنیم و بهترین سنگ نما چیست؟
 امروز در کشورمان ایران مصالح مختلف جهت استفاده در نمای ساختمان کاربرد دارد از جمله می توان به نماهای کامپوزیتی ،  شیشه ای ، چوبی ، آجری ، سنگی و غیره اشاره کرد استفاده از نماهای سنگی از دیرباز کشورمان بیشترین مورد استفاده را داشته است همان طور که می دانیم بیشترین کاربرد سنگ در یک ساختمان در حال ساخت در نما مورد استفاده قرار می‌گیرد  در این میان سنگ های به کار رفته شده شامل سنگ های تراورتن سنگ های گرانیت سنگ های مرمریت سنگ های چینی اشاره کرد که هر کدام از این سنگ ها دارای معایب و مزایایی میباشند.

سنگ نمای ساختمان باید دارای ویژگی هایی از جمله :

در برابر عوامل جوی شامل سرما و گرما و همچنین اشعه خورشید مقاومت خوبی از خود نشان دهد

 سنگ های نمای ساختمان بایستی که جذب آب پایینی داشته باشند چرا که در صورت نفوذ آب به داخل سنگ و ملات باعث ریزش سنگهای نمای ساختمان میشود که در این صورت به منظور پیشگیری از سقوط سنگها می بایستی که اقدام به پیچ و رولپلاک نما نماییم .

 در نتیجه نفوذ ناپذیری سنگ ها در برابر رطوبت یکی از نکات بسیار مهمی است که امروزه بسیار به آن اهمیت میدهند  چرا که سقوط سنگ های نما خطرات جانی و مالی مالی را در پی خواهد داشت به همین منظور برای اینکه بتوانیم سنگهای نما را در برابر ورود رطوبت ضد آب کنیم می توانیم از مواد نانو که دارای خاصیت آبگریز کننده می باشد استفاده نماییم این مواد که به صورت نفوذی در عمق سنگ داخل شده و تا حدود یک میلیمتر نفوذ پیدا می کند و دیگر از ورود رطوبت به داخل پیشگیری مینماید و نمای ساختمان را مقاوم می کند بنابراین پیشنهاد ما به شما این است جهت آب بندی نمای ساختمان و ضدآب کردن سنگ نمای خود از مواد نانو آبگریز کننده با ماندگاری بالا استفاده کنید.

با توجه به اینکه در شهرهای بزرگ آلودگی هوا و دود کارخانجات  و باران های اسیدی که بر روی سطح سنگ نمای ساختمان می‌نشیند   یکی از فاکتورهای مهمی که می بایست به آن توجه کنیم این است که سنگهای نما در برابر این آلودگی‌ها مقاومت خوبی از خود نشان دهند و قابلیت شستشوی نما به صورت دوره ای را داشته باشند .

سنگ نمای ساختمان بایستی دارای خلل و فرجی در سطح خود باشند چراکه ملات ماسه و سیمان بعد از دوغاب ریزی در داخل این خلل و فرج ها از نفوذ کرده و می‌تواند به خوبی بر روی دیوار بچسبد همچنین نکته دیگری که باید در نظر داشته باشیم این است که سنگهای نما نباید دچار ترک باشند چرا که پس از کار کردن آن موجب نفوذ کردن  آب در بین ترک شده و  به مرور زمان باعث جدا شدن آنها از ملات می شود

 انواع سنگ های نمای ساختمان

سنگ تراورتن :

 سنگ تراورتن از جمله سنگ های آهکی به حساب می آید که از رسوبات آبهای معدنی غارها و چشمهای آب جوش که در پهنای های بسیار بزرگ دیده می شود ساخته شده است این سنگ دارای بافت متخلخل و ریز بلور بوده که ساختار لایه لایه ای آن را تشکیل داده است به علت وجود ترکیبات آهن و کلسیم و همچنین ناخالصی های موجود در آن رنگ این گونه سنگ ها عمدتاً به رنگ کرم قهوه ای سفید قرمز زرد و یا خاکستری تبدیل گشته است.

از جمله علت هایی که امروزه به استفاده از سنگهای تراورتن روی آورده‌ایم طرح زیبای آنها همچنین به علت وجود سوراخ ها و روزنه ها در این نوع سنگ ها انقباض و انبساط را دفع می نماید و مقاومت خوبی نسبت  به سنگ‌های مرمریت دارا می باشد و به علت نرمی که دارد از لحاظ برشکاری نسبت به سنگهای دیگر بسیار راحت تر بوده و می توانیم نقش نگار بیشتری بر روی آن در بیاوریم .

این سنگ ها بیشتر در نمای ساختمان ، نمای روکار داخلی  و بازسازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد سطح این گونه سنگ ها معمولاً به صورت تیشه‌ ای و یا چرمی نیز تولید می شود.

 انواع سنگ های تراورتن شامل آتشکوه عباس آباد سنگ های تراورتن کرم و شکلاتی سنگ های تراورتن محلات میباشد که هر کدام از این سنگ ها  خصوصیات خاص خود را دارا می باشند.


معایب سنگ های تراورتن چیست ؟

از جمله معایب این سنگ ها این است که در برابر سرما مقاومت خوبی از خود نشان نمی‌دهد و همچنین زمانی که این سنگ ها خیس شود و دما به زیر صفر درجه برسد خیلی سریع خورد میشود یکی دیگر از معایب سنگ های تراورتن عدم یکنواخت بودن رنگ و طرح آن هاست .

 معایب دیگر این سنگ ها این است که جذب آب بالایی دارند و برای برطرف کردن این عیب می‌توان از رزین ها و مواد نانو پوشش ها استفاده کنیم این مواد بر عمق سنگ نفوذ کرده و سطح سنگ را آب گریز می نمایند و همچنین عمر سنگ و مقاومت ان  را در برابر عوامل محیطی نیز افزایش می‌دهند لذا پیشنهاد می شود در هنگام سنگ کاری نمای ساختمان جهت ضد آب نمودن این گونه سنگ ها از مواد نانو با کیفیت استفاده نماییم . پیشنهاد می شود قبل از اجرای مواد نانو با شستشوی نما توسط دستگاه واترجت خاک ها و جرم های نما را برطرف نمایید.

گاهی اوقات مشاهده شده است که استفاده از رزین ها بر روی این سنگ ها بعد از مدتی موجب پوست پوست شدن آن ها می شود و شکل ظاهر نمارا بسیار به هم می ریزد.

رزین ها بیشتر برای سنگ های تزیینی و  اجر ها کاربرد دارد .

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی